نایب بیان

مخموری مرا بجز این می علاج نیست ......... مطلب عیان بوَد به بیان احتیاج نیست

نایب بیان

مخموری مرا بجز این می علاج نیست ......... مطلب عیان بوَد به بیان احتیاج نیست

نذری های محرّم.

شنبه, ۱۷ مهر ۱۳۹۵، ۱۱:۳۴ ب.ظ

از اول محرّم تا الآن به طور اتفاقی در بعضی سایت های خبری و چند وبلاگِ غیر مذهبی دیدم که به بهانۀ دلسوزی از رفتگران شهرداری و به بهانۀ حفاظت از محیط زیست و امثال این چیزها، نذری دادن های محرّم را زیر سؤال برده اند!

مثلاً از زبان دخترکوچولوی یک رفتگر نوشته بودند که هر وقت نذری می دهند، بابای او آن شب خسته و کوفته و کمردرد می شود! و همین دخترکِ جعلی در انتهای نامه اش دُعا کرده بود که الهی هیچ وقت نذری ندهند!

آقای دیگری زیرِ پست وبلاگش، عکس هایی گذاشته بود که نشان می داد مردم غذاهای نذری را خورده اند و ظرف ها و قاشق ها و لیوان های یک بار مصرفش را در اطراف خیابان رها کرده و رفته اند!

من در بارۀ انگیزۀ کسانی که این قبیل مطالب را آگاهانه یا ناآگاهانه در فضای مجازی به اشتراک می گذارند، قضاوت نمی کنم. هر چند که از غیر واقعی بودن بعضی عکس ها اطمینان دارم. اما، از باب هشدار و یادآوری چند نکته را اشاره می کنم:

  1. تاریخ ثابت کرده است که علاقه و گرایش ملت ها، روز به روز به امام حسین علیه السلام بیشتر و بیشتر می شود. به همین دلیل، رویکرد شیعیان نیز به هیئت ها و آئین های عاشورایی همیشه رو به افزایش است. بعلاوه، شیعیانِ غیرتمند هم، علیرغم گرانی ها و سختی معیشتی که دارند، خوشبختانه هزینۀ هیئت ها را سال به سال بالا و بالاتر می برند که احتمال می دهم همین مسئله، بیشتر از هر چیز، نگرانی مخالفان ما را برانگیخته است! بنابراین، کسی خیال نکند که با این شانتاژ های رسانه ای می توانند مردم را نسبت به آداب و رسوم ارزشمندی که دارند، بدبین و رویگردان کنند.
  2. ملتی که پای فرهنگ حیات بخش عاشورا خون داده و آن را زنده نگه داشته است، آن قدر سلیقه و شعور و معرفت دارد که بداند نذری ها را چگونه و کجا مصرف کند تا باعث آلودگی معابر نشود،
  3. یقین داریم که این قبیل تیترهای مرض آلود و نوشته های نیشدار، علیه سنت های آئینی، بیش از آن که اصالت و صلابتِ فرهنگ عاشورا را خدشه دار کند؛ حیثیت نداشتۀ بدخواهان را لکه دار می کند. اما تأسف ما این است که چرا بعضی از جوانانِ این مرز و بوم، بدون تأمل و تفکر عامل پخش و نشر نوشته های مسموم می شوند؟!
  4. نکتۀ دیگر این که توهین های این چنینی، فقط متوجۀ هیأتی ها و سینه چاکان ابا عبدالله علیه السلام نیست، بلکه توهین به عموم مردم ایران است، چرا که غذای نذری را فقط متولّیان هیئت ها مصرف نمیکنند! بلکه اکثر مردم کشور حتی اهل سنّت و اقلیت های مذهبی نیز برای خوردن غذای نذری، سر و دست می شکنند! من شخصاً سراغ ندارم کسی را که تا حالا غذای نذری نخورده باشد و یا آرزوی خوردنش را نداشته باشد!
  5. نکتۀ مهم تر اینکه، افرادی که امروز، رفتگر محلّه و بهداشت محیط را بهانه قرار می دهند؛ تا همین دیروز، گرسنگی مردم و نیاز مستمندان را بهانه می کردند و می گفتند آیا بهتر نیست پول زیارت رفتن و هزینه گنبد و بارگاه ساختن قبور ائمه را خرج فقرا و نیازمندان کنید؟! اما همین افراد، هیچ وقت حاضر نیستند محض رضای خدا حداقل یکبار هزینه سفر به آنتالیا و دوبی و کیش و قشم خودشان را به فامیل نیازمندشان ببخشند. با این وجود، وقتی پای مراسم مذهبی و مقدسات به میان می آید، کاتولیک تر از پاپ می شوند و سنگ فقرا و رفتگرها و بهداشت و نظافت معابر را به سینه می زنند!

.

.

.

پ.ن: متأسفانه برخی وبلاگ ها، شخصیت و اهلیّتِ فرهنگیِ مستقلی ندارند. به همین دلیل، فقط نشخوار کنندۀ جویدۀ این و آن هستند. این جور وبلاگ ها، بدون آن که بد و خوب مطلبی را تشخیص دهند، ناخودآگاه در معرض سوء استفادۀ باندها و گروه های معاند قرار می گیرند.

پ.ن: خبر خوش این که همین الآن نگاه کردم و متوجه شدم بعضی سایت ها، پست و عکس نوشته های این موضوع را از صفحات شان حذف کرده اند. مطمئنم بقیه هم به زودی این کار را خواهند کرد.

 

نظرات  (۱۶)

۱۸ مهر ۹۵ ، ۰۰:۲۷ کمی خلوت گزیده!
سلام علیکم. قبول باشد عزاداری هاتان.
البته بنده به کرات دیدم که جایی چیزی پخش می کردند و آشغال هایش را زمین می ریختند مصرف کنندگان، اما این به هیچ وجه ربطی به نذری بودن و نبودن ندارد، که به فرهنگ اشخاص ربط دارد، مذهبی و غیر مذهبی هم نمی شناسد.

مشکلات فرهنگی و رعایت نکردن حق الناس دست و پا گیر خیلی ها هست که در هر جایی طوری بروز می کند... غیر مذهبی اش ممکن است پارتی بگیرد تا چندین خانه آن طرف تر دچار رعشه و لرزه شوند، مذهبی اش هم اگر دقت نکند ممکن است هیات بگیرد صدای عزاداری خانه های اطراف را آزار دهد...

منتها کسی که دنبال بهانه است، به هر مساله ای گیر می دهد تا حرف خودش را بزند...

فیضتان افزون...
التماس دعا
پاسخ:
علیک السلام
از شما هم قبول باشه.
صحیح فرمودید. رعایت نظافت به فرهنگ افراد بستگی دارد.اما، حرف من این است که بهداشت عمومی چند سالی هست که بحمدالله در بین افراد جامعه نهادینه شده و مردم ما عموماً و بچه هیئتی ها خصوصاً این فرهنگ را رعایت می کنند. 
الآن در جشن ها و عزاداری های عمومی، رسم بر این است که پذیرایی ها، نوعاً با یک مدیریت کاملاً تشریفاتی، انجام می شود. بنابراین، مشکلی بنام آشغال ریختن و امثال این جیزها نداریم. مگر بصورت محدود و معدود که آن هم بقول شما ربطی به نذری بودن و نبودن ندارد.

مورد پارتی ها را خیلی خوب اشاره کردید. متأسفانه نمونه های زیادی هم داریم.
آقا اینا رو جدی نگیرید
بهشون نذری نرسیده شاکی شدن


هرسال همین برنامه را داریم با این حضرات نوشخوار کن‌.‌..
پاسخ:
باور کنید این ها بیشتر از بقیه نذری می گیرند. خب نوش جان شون. ولی کمتر حرف مفت بزنند!
۱۸ مهر ۹۵ ، ۰۱:۱۰ آب‌گینه موسوی

مصیبتِ افراط و تفریط!

ذَرهُم فی خَوضِهم یَلعبون!

پاسخ:
بله دیگه، 
وقتی زیادی حرف مفت بزنند می شود افراط 
وقتی هم خیر کثیر را نبینند، می شود تفریط.!

۱۸ مهر ۹۵ ، ۱۲:۳۲ ❤منتـــظر المهدی 313❤
سلام التماس دعا
پاسخ:
سلام
...
۱۸ مهر ۹۵ ، ۱۳:۲۷ مــ. مشرقی
امیدوارم این متن رو هرجا که میشه پخش کنید.
متاسفانه کارگرای شهرداری فقط تو محرم انسان میشن و گناه دارن و خسته میشن...
وقتای دیگه ادم نیستن!
مردم یه کم فکر نمیکنن که خب این بنده های خدا همیشه دارن زحمت میکشن و به جای مظلوم نمایی و سوء استفاده از این عزیزان همیشه مراقب خیابون ها و محیط زیست باید باشن.
نه اینکه این مدت عزاداری رو بکنن علم یزید و هی بگن!
فعلا هم که این عزاداریای خیابون واسه یه عده شده تفریح و کارناوال و خوش گذرونی.

دریغ از یه کم فکر و عمل و فرهنگ و شعور!
پاسخ:
به روی چشم

جوابتون عالی و منطقی بود.
می گفتند چرا مسجد ها را بزرگ می سازید. این ها اسراف است 
چرا زیرساخت بناهای مذهبی را محکم می سازید، این هم اسراف است.
اما، خودشون ماشین 700000000 میلیونی زیر پای بچه هاشون انداختند برای ولگردی. این ها دیگه اسراف نیست. آلودگی هم ندارد.
پاسخ:
نبینم عصبانی باشی آقا صابر!


۱۸ مهر ۹۵ ، ۱۴:۱۲ مــ. مشرقی
ضمنا مطلب تون رو به صورت خلاصه و کمی تصرف داخل پیج اینستاگرامم منتشر کردم
البته برای خوندن متن کامل رفرنس دادم به اینجا!
خدا خیرتون بده
پاسخ:
کار خوبی کردید.
مؤید باشید
سلام
ایام محرم را تسلیت عرض می کنم
با وبلاگ ساقی مهر مثل گذشته در خدمتتان هستیم
saghiyemehr.blogfa.com
پاسخ:
سلام برادر
خدمت می رسم.
۱۹ مهر ۹۵ ، ۲۲:۰۳ ما شیعه ها
خیلی خوبه که روشنگری می کنید؛ اما بهتره إن شاءالله با رفتار صحیح خودمون بهونه دست نسل باقی مانده از بنی امیه ملعون ندهیم
پاسخ:
ان شاءالله چنین است.
۲۰ مهر ۹۵ ، ۱۴:۵۴ محمدرضا‍ حمیدی
با سلام؛ و تشکر از مطلبتان؛ من هم دوست داشتم مطلبی با همین مضمون بنویسم که بحم الله شما زحمتش را کشیدید؛ فقط چند پیشنهاد دوستانه
لزوما همه ی افرادی را که به چنین مراسمهایی انتقاد وارد می کنند مغرض ندانیم؛ برخی از همین ها در مناسبتهایی مثل 13 به در هم تاکید دارند که طبیعت را با زباله کثیف نکینم...
این انتقادها قطعا بیشتر جنبه ی غرض ورزی دارند تا اصلاحگری؛ اما فرد زیرک باید از همین غرض ورزیها هم استفاده بهینه کند: از همین جا از همه ی دوستان می خواهیم با رعایت مسائل بهداشتی، هم کار را بر رفتگران و... راحت تر کنند هم زبان طعن بدخواهان را بر مراسمات مذهبی ببندند. علی رغم سخن شما، به نظر من ملت ما در زمینه ی فرهنگ بهداشت شهری، ضعیفند.
مطلب آخر را با کمی تردید می گویم؛ به نظر من حتی حرف افراد مغرض یا مقلدان محض را هم نباید « نشخوار کردن» نامید؛ اگر جواب متین بدهیم بهترست. بد دهانی، بد دهانی می آورد و به نظرم دوستداران ائمه، بهترست با استدلالهای منطقی شناخته شوند نه توهین های زبانی
با تشکر
پاسخ:
سلام برادر
ممنون که خواندید و ممنون از تذکرات خوبتون.

جهت اطلاع، همۀ منتقدانی که منصفانه و به قصد خیرخواهی تذکر می دهند، برای من عزیزند و حاضرم دستشان را هم ببوسم. اما، یادمون باشد که بین انتقاد و توهین مرزی وجود دارد. 
مثلاً، همین سایت ها و رسانه هایی که مورد اشارۀ من بودند، اگر به سبک و سیاقی که در روز سیزده به در، به مردم تذکر می دهند! در این زمینه هم همان گونه و با همان ادبیات تبلیغ می کردند، نه تنها بنده هیچ اعتراضی نداشتم، بلکه ازشان تشکر و سپاسگزاری هم می کردم. 

در مورد پاسخ های نرم و متین، با شما موافقم. ولی این روش، همه جا و برای هر کسی، کاربرد ندارد. چون خشم و قهر هم جزئی از آموزه های دینی ما محسوب می شوند. بنابراین، گستاخی های سازمان یافته و هماهنگ را باید با واژه های درشت تر پاسخ بدهیم.


در مورد 13 فروردین (روز طبیعت) از اصطلاح خودتون (سیزده به در) استفاده کردم.
 ان شاءالله معزز باشید. 
سلام
گفتنی ها را انگار دوستان گفته اند...

ایام تسلیت و التماس دعا
پاسخ:
سلام دوست ندیده ام
هر گلی بوی خودش را دارد.

ممنون و از شما هم التماس دعا.
۲۳ مهر ۹۵ ، ۱۲:۴۳ محمدرضا‍ حمیدی
ایم متن را هم جایی دیدم؛ جالب بود
گه تو شهرتون کنسرتی برگزار شد حتما تو اون دور و براش یا خیابون محل برگزاریش فقیر و مستمندی پیدا میشه! ازش عکس بگیرین و زیرش بنویسین قر کمر یا سیریِ شکم فقرا؟! کدام مهمتر است؟!
.
.
چند ماه دیگه مراسم چهارشنبه سوری برگزار میشه!
از در و دیوار و خیابون شهرتون که سیاه و کثیف و شبیه مناطق جنگی شده، عکس و فیلم بگیرید و زیرش بنویسید:
"هنگامی که روشنفکران و مدعیان، شهر را به آتش میکشیدند در گوشه ای فقیری در آتش نداری و گرسنگی میسوخت"
.
حتما تو این مراسم سرتاسر خرافیِ چهارشنبه سوری، آمبولانسی که بیمار اورژانسی داره منتظره خیابونیِ که عده ای سبک مغز بخاطر قر دادن و ترکوندن مسدودش کردن واشه تا برسه به بیمارستان!
ازش فیلم و عکس تهیه کنین و زیرش بنویسین؛ هنگامی که تو از روی آتش میپریدی تا زردی خودتو بهش بدی! بیماری در آمبولانس سرخ و زرد میشد! التماس تفکر!
.
.
حتما تو مترو براتون پیش اومده یه روشنفکر مدعی با گوشی آیفون سیکس پلاسش مشغول نشر متن های حمایت از فقرا هست و در عین حال فقیری داره ازش کمک میخواد!!!
ازش عکس و فیلم بگیرین و بنویسین دست هایی که کمک میکنند بهتر از زبان هاییست که ادعا دارند!
.
.
حتما تو صف نذری میبینین کسایی رو که همین نیم ساعت پیش تو گروه مجازی داشت محرم و نذری رو زیر سوال میبرد!
دیروز خودم با چش خودم دیدم که میگم!
ازشون عکس بگیرین و بنویسین حتما این مدعی روشنفکر تو صف نذری وایساده تا غذا رو ببره برسونه دست فقرا...
.
.
شمال که برین لب ساحل از زباله ها از شیشه دلستر گرفته تا چیزایی که نمیشه گفت! به چشمتون میخوره!
آخوند و ساندیس خور هم زیاد اونجاها رفت و آمد نداره!
ازش عکس بندازین و بگین امان از محیط زیست!
امان از رفتگران مظلوم!
.
.
یه سری به رستوران ها و سالن های بالای شهر بزنین!
جاهایی که میشه بعد مراسم از تو سطل آشغالاش قدر یه مراسم پایین شهر غذا و مخلفات گیر آورد!
بعد مراسم ازشون مصاحبه بگیرید ببینید نظرشون راجع به اسلام و حکومت اسلامی چیه؟
بعد از جوونای سی چهل ساله حاضر که مجردن سوال بپرسید که چرا مجردن و ازدواج نمیکنن؟
بعد زیر این اطلاعاتی که بدست آوردین بنویسین ایران تنها کشوریست که اکثریت قشر مخالفش نو کیسه ها و سوپر سرمایه دارانش هستن!
.
.
بیست و پنجم بهمن روز مهمی برای وطن پرستان ایرانی محسوب میشه! ولنتاین!
درسته خودش روز ایرانی نیست ولی خب مهمه که اروپائیه!
اون روز برین تو یکی از کافی شاپای شهر و عکسی از خرس ولنتاین بگیرین که تو قسمتی از عکس فقیر پشت شیشه کافی شاپ معلوم باشه!
زیرش بنویسین حسرت و سه نقطه بذارین!!!
پاسخ:
این یعنی:
نوعی مهندسی معکوس در تبلیغ و ضد تبلیغ رسانه ای!
۲۴ مهر ۹۵ ، ۱۱:۰۹ هیئت مجازی کتاب
سلام
عزاداری ها قبول
دوست گرامی واقعا در ایام محرم صفر یک کتاب خوب عاشورایی به هیئت کتاب هدیه نمی کنید؟ :)
ثوابش محفوظ هست ! مطمئن باشد!
چشم به راهیم...خیلی زیاد!
پاسخ:
سلام
متشکرم.

چرا که نه!؟
بنده خیلی ناراحت میشدم که زباله ها رو روی زمین می دیدیم
برام این سوال بود که: چطور یه آدم از دلش میاد یه چیزی بریزه زمین
این فرهنگ مردم ما نه فقط برای نذری که در هر مسئله ای هست!
مگر در همین انتخابات ها کم شهر رو کثیف می کنند! خوب بیان هوار بکشن اون موقع هم
در همین سیزده به درها! که هزار تا کار هم کنارش می کنند! چرا سیزده به در را زیر سوال نمی برند؟!
بیایند انجمن باغبان های شاکی درست کنند!
والاع

اگر فرهنگی غلطه باید براش راه حل داد نه اینکه صورت مسئله رو پاک کرد..
این فرهنگ باید ریشه ای حل بشه واسه مردم ما! 

پاسخ:
امان از آلودگی های انتخاباتی...!!
فریاد از چهارشنبه سوری..
فغان از سیزده به در...
پناه بر خدا، از ازدیاد سگ بازها که پز تمدن و تجددگرایی دارند...!!

راستی، چهار روز دیگه برگ ریزان پاییز هم می رسه. ببینیم کدومشون برای رفتگرها دل می سوزانند؟؟!! 
۳۰ مهر ۹۵ ، ۰۵:۴۳ سیده طهورا آل طاها
بسم الله ....
سپاسگزارم ابتدا از شما بابت پست ارزنده تان و بعد از آن ، از برادر بزرگوارجناب آقای حمیدی بابت کامنت جامع و کامل شان.
عزاداری هایتان قبول و قلبتان از داغ حسین سیدالشهدا همواره پر از غصه وغم باد.
پاسخ:
سپاس از شما که مطالعه فرمودید. 
و سپاس مجدد از جناب حمیدی عزیز

 

سفر عشق از آن روز شروع شد که خدا

مِهر یک بی کفن انداخت میان دل ما...

 

۰۱ آبان ۹۵ ، ۱۳:۳۳ شیخ صاعد بالازاده
به نام خدا و سلام
 قبلا لینک بودیم، چی شد؟ آدرس ما کجاست الان؟
اگه همچنان علاقه ای به تبادل لینک دارید، بعد از لینک کردنِ ما، اطلاع بدید.
منتظرم، خداحافظ
پاسخ:
هو السلام و علیک السلام.
نبودنتان دلگیرمان کرده بود،

لینک تان برگشت.